عایق رطوبتی نانو

عایق رطوبتی نانو چیست ؟

عایق رطوبتی نانو و پیشگیری از تاثیرات مخرب رطوبت

 

 تاثیرات مخرب رطوبت بر ساختمان:

رطوبت عامل بالقوه‌ای در ساختمان است که می‌تواند سلامتی و آسایش ساکنین آن را به مخاطره اندازد و به زیبایی و مصالح ساختمان لطمه وارد کند. دیوارهای نمور و مرطوب ممکن است باعث تداوم و تشدید بیماری‌هایی چون سرماخوردگی و رماتیسم شود. رطوبت دیوارها باعث می‌شود املاح نمک موجود در مصالح حل شده، سپس به صورت شوره و سفیدک در سطح دیوارها ظاهر شود. این رطوبت، شرایط مناسبی برای رشد قارچ‌ها فراهم ساخته، بوی نامطبوعی تولید می‌کند. آسیب‌هایی که در اثر رطوبت به مصالح ساختمانی وارد می‌شود عبارت است از: تغییر ابعاد و پوسیدگی چوب، زنگ زدگی فلزات، نرم شدن اندودهای گچی و آهکی و جدا کردن صفحات چوبی به پیوسته.

 

راههای نفوذ رطوبت:

رطوبت ایجاد شده در ساختمان ممکن است نتیجه‌ی عواملی چون نفوذ باران در سطوح داخلی از درز پنجره‌ها، ایجاد تعریق ناشی از وسایل رطوبت‌زای داخلی بر روی سطوح داخلی و نفوذ آب‌های زیرزمینی از کف و دیوارها باشد. خسارات جبران‌ناپذیری ناشی از نم و رطوبت به سازه‌ها و ساختمان وارد می‌آید و یکی از راهکارهای مقابله با آن عایقکاری رطوبتی می باشد.

 

روش های جلوگیری از نفوذ رطوبت:

طبق تعریف عایق‌های رطوبتی مواد و مصالحی است برای جلوگیری از نفوذ آب و رطوبت در ساختمان. در مبحث چهارم مقررات ملی ساختمان ایران قسمت الزامات عمومی ساختمان بخش ۴-۹-۸ (آب‌بندی و عایق‌کاری رطوبتی) چنین آمده است:

«در تمام ساختمان‌ها حفاظت در برابر بارش نزولات جوی و رطوبت خاک الزامی است. بام‌های تخت، ایوان‌ها، کف‌های در تماس با زمین‌های نمناک، کف کلیه فضاهای بهداشتی در طبقات، دیوارهای زیرزمین و سایر دیوارهای در تماس با زمین نمناک، بدنه و کف و دیوار استخرها و منابع آب، باید عایق رطوبتی شوند. بام‌های شیب‌دار و قوسی و گنبدها و نماهایی که در معرض بوران‌های موسمی قرار می‌گیرند، باید با روش مناسب در برابر نزولات جوی و کج‌باران حفاظت شوند. نسل جدید عایق های رطوبتی یعنی عایق رطوبتی نانو در سال های اخیر جایگزین مناسبی برای روش های سنتی از قبیل ایزوگام و قیرگونی به حساب می آید.

در تمام فضاهای داخلی بنا، هرجا که شیر برداشت آب تعبیه شود، کف فضا باید عایق رطوبتی شده و کف‌شوی دارای شترگلویی یا سیفون و تمهیدات لازم دیگر برای دفع فاضلاب، مطابق با ضوابط مبحث شانزدهم مقررات ملی ساختمان، پیش‌بینی شود.

عایق‌کاری سطح کف و دیواره‌های زیرزمین، جهت جلوگیری از نفوذ آب‌های سطحی و زیرزمینی و نشت آب لوله‌کشی، در ساختمان الزامی است.»

 

عایق رطوبتی نانو چیست؟

با توجه به موارد ذکر شده، عایق رطوبتی نانو با ویژگی ها و مزایای قابل توجه به خوبی میتواند از نفوذ آب و رطوبت به داخل ساختمان جلوگیری نماید. نانو رنگ عایق رطوبت با نام تجاری «بوژان» براساس پلیمرهای پایه آب می‌باشد که به صورت سرد اعمال می‌شود، تک جزئی بوده و بعنوان آستری و عایق رطوبتی برای همه نوع سطوح بکار رفته و مقاوم به آب و رطوبت می‌باشد.

نانورنگ بوژان پدیده‌ای جدید در صنعت مواد شیمیایی ساختمان است که کارایی زیادی در کارهای ساختمانی دارد. کار کردن با آن بسیار ساده، راحت و بدون دردسر خطرات ناشی از آتش سوزی و سوختگی است. تنها کافی است که با قلم مو یا رول یا هر وسیله دیگری بر روی سطح کار لایه ایجاد کنید تا پس از چند ساعت خشک شده و لایه‌ای نفوذ ناپذیر تشکیل دهد. این لایه بسیار محکم و مقاوم بوده و به خوبی به زیرکار چسبیده و تنها با وسائل مکانیکی می‌توان آن را جدا نمود.

این نوع از عایق ها یک نوع پوشش انعطاف‌پذیر بوده که در برابر آب و رطوبت کاملاً عایق هستند و می‌توان آنها را جایگزین قیر و گونی، آسفالت و همچنین سایرعایق‌کاری‌های ساختمانی نمود. هیچ گونه ترکی در سطح این نوع عایق‌ها ایجاد نمی‌شود و به راحتی می‌توان از طریق آنها روکش‌های نما را تقویت نمود. طول عمر این پوشش در حدود۲۰ تا ۳۰ سال بوده و می‌توان رنگ آنها را تغییر داده و به راحتی اجرا نمود. این پوشش‌ها هیچ آلودگی زیست محیطی را ایجاد نمی‌کنند و در برابر اسیدها، بازها و به طور کلی مواد شیمیایی عایق می‌باشند.

 

 

 

مطالب مرتبط

عایق حرارتی مناسب چه ویژگی های دارد  
آب‌بندی چاله آسانسور
شرکتهای فناوری خارجی به ایران می آیند
چالش 30 روز برای تغییر
زیست بوم شریف
بالا