سرمايه‌گذاري خطرپذير

سرمایه‌گذاری خطرپذیر چیست؟ ضرورت تشکیل صندوق سرمایه گذاری مخاطره پذیردر ایران

سرمایه‌گذاری خطرپذیر

۱-۱- تعریف و ویژگی‌های اصلی سرمایه‌گذاری خطرپذیر

سرمایه‌گذاری خطرپذیر عبارت است از عرضه وجوه مالی به شرکت های تازه تاسیس که سابقه تاریخی چندانی برای جذب سرمایه از منابع تأمین مالی سنتی مانند بازارهای عمومی یا مؤسسات وام دهنده ندارند. شرکت ها ی تازه تاسیس، کارآفرینانی می باشند که برای توسعه برنامه های تجاری خود نیازمند وجوه مالی بوده و اغلب فاقد دارایی های مشهود هستند که بتوان از آنها برای تضمین وام استفاده نمایند. علاوه براین، جریان وجه نقد منفی در این شرکتها دلیل دیگری است که بانکها و سایر موسسات وام دهنده و همچنین بازار سهام، تمایلی به تامین مالی و پشتیبانی از طرح های این شرکت ها ندارند (Fabozzi , 2008).

یکی از نقش‌های اصلی که یک شرکت سرمایه‌گذار مخاطره‌پذیر بازی می‌کند، نقش یک واسطه مالی در بازار است که از آن طریق، وام دهندگان و وام گیرندگان با تحمل هزینه بالایی با یکدیگر ارتباط برقرار می نمایند. این هزینه ها ناشی از انتخاب نامناسب، خطر اخلاقی، (Jeng & Wells,2000) هزینه های اداری، جمع‌آوری اطلاعات و اقدامات بازرسی هستند.

سرمایه‌گذاری مخاطره پذیر معمولاً برای طرح یک ایده نو یا محصول جدیدی که احتمالاً دارای ریسک بالا ولی استعداد بالقوه‌ای برای تامین بازده بالاتر از میانگین سود دارد، بکار می رود. این نوع سرمایه‌گذاری بیشتر در شرکتهایی که دارای پتانسیل نوآوری یا تحقیقات ویژه‌ای در تکنولوژیهای برتر هستند قابل استفاده می باشد و قابلیت سود و زیان بالقوه در ذات آن نهفته است و به همین دلیل اغلب به چنین وجوهی، سرمایه پرخطر یا ریسکی نیز می گویند (Titvack,2006).

لذا براین اساس سرمایه گذاری مخاطره پذیر شامل موارد زیر است:

سرمایه‌گذاری خطرپذیر

 • شرکتهایی است که سرمایه آنها عموماً از طریق شرکای خصوصی یا شرکتهای سهامی خاص تامین می گردد.

وجوهی است که از طریق صندوقهای بازنشستگی عمومی و خصوصی، صندوق وجوهات وقفی (اهدایی)، مؤسسات خیریه، شرکتهای سهامی، افراد خیر ثروتمند، سرمایه‌گذاران خارجی و خود سرمایه داران مخاطره پذیرتأمین می‌گردد.

 • وجوهی است که در شرکت های نوآور، دارای رشد سریع و تکنولوژی برتر سرمایه گذاری می گردد.
 • سهامی است که عمدتاً در قالب سهام ممتاز یا سهام ممتاز قابل تبدیل در موسسات تجاری ثبت نشده در بورس اوراق بهادار وجود دارد.
 • وجوهی است که با کمک سرمایه‌گذاران اولیه در تولید یا توسعه محصولات یا خدمات جدید و مشارکت بر مبنای ارزش افزوده هزینه می گردد.
 • نوعی سرمایه‌گذاری است که علی رغم بالابودن ریسک آن، انتظار می رود دارای بازده بالایی نیز باشد.
 • نوعی سرمایه گذاری بلندمدت است که معمولاًبین ۵ تا ۱۰ سال می باشد. (Naqi,2007 & (Hettihewa

 

برخی از شرکت های مشهور و موفق امروزی، شرکت هایی هستند که دربدو تاسیس به منظور توسعه فعالیت‌های خود از صندوق سرمایه‌گذاری مخاطره پذیر استفاده کردند. مانند شرکت‌های مایکروسافت، اینتل، هام دپوت و مدترونیک. تأثیری که این شرکت‌ها در اقتصاد آمریکا داشته بسیار با اهمیت است از جمله می توان به اشتغال بیش از ده میلیون نفر، تحصیل درآمدهای هنگفت، در دست داشتن حدود ۱۰ % از نرخ اشتغال بخش خصوصی و کسب درصد قابل توجهی از حجم سرمایه‌گذاری در تولید ناخالص داخلی اشاره نمود. این موفقیت‌ها را می‌توان ناشی از عوامل زیر دانست:

۱) روحیه کارآفرینی که در آمریکا فراگیر شده است.

۲) شناخت ابزارهای صحیح تامین مالی

۳) دسترسی به مؤسسات علمی  پژوهشی قوی

۴) بازارهای سرمایه آزاد و منصفانه

۵) حفظ سرمایه‌های فکری

۶) دسترسی به نیروی کار ماهر (Venture impact,2007)  

 

ضرورت تشکیل صندوق سرمایه گذاری مخاطره پذیردر ایران

تصویب سیاست های اصل ۴۴ توسط مجلس شورای اسلامی برای فعال نمودن بخش خصوصی، از جمله سیاست‌های بلندمدتی است که به منظور اصلاحات اقتصادی و دستیابی به توسعه پایدار صورت گرفته است. اهدافی که برای تحقق چنین آرمانی تعیین شده است عبارتند از:

 • شتاب بخشیدن به رشد اقتصادی
 • گسترش مالکیت بنگاه های اقتصادی و بازار سرمایه و افزایش مشارکت عمومی
 • کاهش انحصار، افزایش رقابت‌پذیری در اقتصاد ملی و آزاد سازی اقتصاد
 • افزایش سهم بخش های خصوصی و تعاونی در اقتصاد ملی
 • کاستن از بار مالی و مدیریت دولت در تصدی فعالیت اقتصادی
 • افزایش سطح عمومی اشتغال
 • تشویق اقشارمردم به پس انداز و سرمایه گذاری و بهبود درآمد خانوارها
 • جابجایی مالکیت و کنترل اقتصادی از بخش دولتی به بخش خصوصی
 • افزایش هزینه‌های پژوهش و توسعه در بخش خصوصی
 • ارتقاء کارایی بنگاه‌های اقتصادی و بهره وری منابع مادی، انسانی و فن‌آوری

بدون برچسب

مطالب مرتبط

شرکت مهر زرین روانسر
صادركنندگان كالاهاي غير نفتي
رشد و توسعه اقتصادی
تجاری سازی شرکت های دانش بنیان
 تولید نیمه صنعتی
 فناوري ­هاي نو 
بالا