شرکت سرمايه گذاري خطرپذير

شرکت سرمایه گذاری خطرپذیر در ایران / مؤسسه توسعه فناوری نخبگان

شرکت سرمایه گذاری خطرپذیر

مؤسسه توسعه فناوری نخبگان

۱-۱- معرفی

مؤسسه توسعه فناوری نخبگان، یکی از اولین نهادهای سرمایه گذاری خطرپذیر  (Venture Capital)  در کشور می­ باشد که با کمک دفتر همکاری‌های فناوری ریاست جمهوری در راستای نیل به اهداف عالیه خود تأسیس گردید. این موسسه با تحقیق و بررسی مدل­ های مختلف صندوق­ های سرمایه‌گذاری خطرپذیر کشورهای مختلف، مدل علمی و کارآمدی را مطابق با شرایط کشور طراحی کرده است. این مدل پس از تغییر و اصلاح چندین مدل اولیه حاصل شده است که هم اکنون در قراردادهای سرمایه‌گذاری مؤسسه با تیم‌های کارآفرینان مورد استفاده قرار می­گیرد. مؤسسه دارای شخصیت حقوقی مستقل می ­باشد که علاوه بر استقرار در دفتر تهران، در سال ۱۳۸۶ با توسعه فعالیت­ها، دفتر مرکزی خود را به پارک فناوری پردیس، در ۲۰ کیلومتری شرق تهران، منتقل نمود. با حضور مؤسسه در پارک فناوری پردیس به عنوان قطب فناوری منطقه، فصل تازه‌ای در فعالیت­ های مؤسسه گشوده شد.

۱-۲- خدمات

۱-۲-۱- امکان‌سنجی طرح ­ها و پروژه ­های صنعتی و خدماتی

موسسه با ایجاد ساز و کار مناسب و استخدام نیروی متخصص جهت امکان­ سنجی، طرح ­هایی را که دارای توجیه اقتصادی باشند، گزینش نموده و وارد مشارکت می­ گردد. مؤسسه با تحقیق و بررسی مدل­ های امکان ­سنجی مختلف، مدل خود را که حاصل از مطالعه و تحقیق روی مدل ­های مختلف امکان‌سنجی در صندوق­ های سرمایه ­گذاری خطرپذیر کشورهای مختلف می‌باشد، با اعمال تغییرات و اصلاحاتی بومی ­سازی نموده و در امکان ­سنجی طرح­های خود مورد استفاده قرار می­ دهد. این مدل ۹ پارامتر اصلی یک پروژه شامل مدیریت، ساختار سازمانی، محصول، سطح فن ­آوری، عملیاتی -اجرائی، مالی، راهبردی، محیطی و بازار را مورد بررسی دقیق قرار می­دهد. قابل توجه اینکه این مدل تا حد زیادی توانسته است پارامترهای کیفی در فرآیند امکان‌سنجی را به پارامترهای کمّی و عددی تبدیل نماید.

مدل‌های امکان­سنجی موسسه:

مدل امکان­ سنجی تصمیم‌گیری چند معیاره(Multi Criteria Model for Risk Evaluation) :

این مدل از بررسی و تحقیق بر روی بیش از ۱۰۰ صندوق سرمایه‌گذاری خطرپذیر و نتیجه‌گیری عوامل ریسک آنها با اعمال تغییرات و اصلاحاتی بومی‌سازی گردیده و در امکان سنجی طرح­ ها مورد استفاده قرار می­ گیرد؛ فرآیند گزینش طرح­ ها و پروژه ­ها با بررسی ۹  معیار اصلی صورت می‌گیرد. یک پروژه؛ شامل تیم مدیریت، ساختار سازمانی، نوع محصول یا خدمت، سطح فن‌آوری، فرآیند عملیاتی-اجرائی، مسائل مالی، راهبرد تیم، مسائل محیطی و بازار محصول یا خدمت می‌باشد که تمامی این موارد مورد بررسی دقیق قرار گرفته و ریسک هر یک از معیارهای مذکور محاسبه می‌گرد؛ پس از محاسبه ریسک طرح، بازده طرح با استفاده از مدل­های ریاضی و فرمول­ های محاسباتی استاندارد محاسبه می‌گردد؛ پذیرش طرح منوط به قرار گرفتن ریسک و بازده طرح در حد قابل قبول می‌باشد که در این صورت گزارش امکان ­سنجی طرح مبتنی بر رد یا قبول آن ارائه می‌گردد. این مدل تا حد زیادی توانسته است پارامترهای کیفی در فرآیند امکان ­سنجی را به پارامترهای کمّی و عددی تبدیل نماید تا میزان اعمال سلیقه شخصی در رد یا قبول طرح به حداقل برسد.

مدل امکان‌سنجی ارزیابی اولیه توسعه نوآوری  (IDEAS (Innovation Development Early Assessment System

از دیگر مدل­های امکان‌سنجی که توسط موسسه مورد استفاده قرار می‌گیرد، مدل “ارزیابی اولیه توسعه نوآوری” یا IDEAS می‌باشد. این مدل روشی ساختارمند است که از مجموعه‌ای جامع از معیارهای استاندارد بهره می‌گیرد و هدف اصلی آن ارزیابی ایده‌ها و طرح­ها در مراحل اولیه؛ آنجا که داده‌های ملموسی نداریم، طراحی شده است و کمک می‌کند تا ایده هایی که قابلیت تجاری شدن فوق ­العاده‌ای دارند مورد شناسایی قرار گیرد. در این مدل، ۳۵ سوال در هفت حوزه اصلی مربوط به بررسی تجاری­سازی یک ایده مطرح  می شود که این هفت حوزه زیرمجموعه سه شاخه اصلی شامل فرصت­های بازار، ریسک و پیچیدگی قرار می­ گیرند. در نهایت، با امتیازدهی به سوالات گروه­ های هفت­گانه و شاخه­ های سه­گانه، نمره نهایی ایده و میزان قابلیت تجاری شدن آن مشخص می­گردد. این مدل در سال ۱۹۷۴ برای اولین بار تحت عنوان (PIES (Preliminary Innovation Evaluation Service در مرکز نوآوری آمریکا تهیه و مورد بهره‌برداری قرار گرفت؛ با این مدل تا‌کنون حداقل ۳۰،۰۰۰ ایده در آمریکا و کانادا مورد ارزیابی قرار گرفته است. سپس نسخه اروپایی آن در دانشگاه ناتینگهام تهیه گردید و در نهایت با تغییرات و بهینه سازی مدل به روش IDEAS تغییر یافت.

بدون برچسب

مطالب مرتبط

شرکت مهر زرین روانسر
صادركنندگان كالاهاي غير نفتي
رشد و توسعه اقتصادی
تجاری سازی شرکت های دانش بنیان
 تولید نیمه صنعتی
 فناوري ­هاي نو 
بالا