صنعت هوافضا

صنعت هوافضا به پرتاب ماهواره منتهی نمی شود

صنعت هوافضا

معاون پژوهشی دانشگاه امیرکبیر با اشاره به کاربردهای فراوان صنعت هوافضا گفت: در این صنعت نباید فقط به فکر پرتاب ماهواره بود و می توان به خدمات فراوان ناشی از داده های این صنعت توجه کرد. 

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر؛ دکتر حسین حسینی تودشکی در اولین رویداد ایده پردازی هوافضای انجمن علمی دانشکده هوافضا «ایرآپ» افزود: در حوزه هوافضا می توان از داده های موجود سازمان فضایی به خوبی استفاده کرد و نرم افزارهای موبایلی ساخت که نیاز مردم را در حوزه های مختلف هواشناسی و محیط زیست تامین کند.

عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیر کبیر بااشاره به بحث نوآوری در دانشگاه های نسل سوم بیان کرد: ماموریت این دانشگاه ها فقط پرداختن به تولید ثروت از علم نیست بلکه در کنار دیگر فعالیت های آموزشی، فعالیت های پژوهشی نیز باید به کارآفرینی بپردازند.

حسینی تودشکی تاکید کرد: پژوهش های کاربردی از جنس نیازهای روز مردم است اما همچنین باید به پژوهش هایی توجه شود که نیازهای آینده را تامین کند.

معاون پژوهشی دانشگاه صنعتی امیرکبیر عنوان داشت: اگر به این کلان روندها توجه نکنیم به خصوص در زمانی که مشکلات اقتصادی افزایش می یابد یقینا در حوزه های مختلف انرژی، سلامت و ایمنی دچار مشکل خواهیم شد.

حسینی تودشکی ادامه داد: حتی همین پژوهش ها نیز پروژه های کاربردی به شمار می آیند اما کاربردهای ۲۰ سال آینده هستند و می توان گفت حدود ۷۰ درصد رساله های دکتری در دانشگاه های مطرح آمریکا و اروپا از این دست پژوهش ها هستند که دولت هم روی آنها سرمایه گذاری می کند.

وی تصریح کرد: اما در حوزه نیاز روز که می تواند منجر به اقتصاد دانش بنیان شود و برای صنعت ما در دسترس تر هست در حوزه نوآوری شکل می گیرد.

معاون پژوهشی دانشگاه صنعتی امیرکبیر ادامه داد: دانشگاه های نسل ۳ هم به پژوهش های بنیادی و پژوهش های کاربردی و هم به کلان روندها توجه می کند.

حسینی تودشکی تصریح کرد: در حوزه بودجه های پژوهشی دانشگاه ها در مصوبات دولت برای سال ۹۷ شاهد پیشرفت هایی هستیم که شامل تخصیص ۴۰ درصد از بودجه بخش تحقیق و توسعه شرکت های دولتی برای انجام پژوهش با دانشگاه ها است.

حسینی تودشکی گفت: این امر می تواند به ظهور شرکت های دانش بنیان و افزایش نوآوری در دانشگاه ها منجر شود زیرا اگر این شرکت ها با دانشگاه تفاهم نامه نداشته باشند ۴۰ درصد از بودجه بخش تحقیق و توسعه آنها تخصیص نخواهد یافت.

خبرگزاری مهر

بدون برچسب

مطالب مرتبط

محصول دانش‌بنیان
نبود نگرش دانش‌بنیان
شرکتهای فناوری خارجی به ایران می آیند
تمایل به کارآفرینی درکشور
شرکت د انش گستران خلاق مادستان
شرکت های دانش بنیان فعال

دیدگاهی بنویسید

*

code

بالا