طرح‌های تحقیق و توسعه

چه سازمان/ صندوق های از طرح‌های تحقیق و توسعه حمایت می کنند؟

 طرح‌های تحقیق و توسعه

 صندوق تحقیق و توسعه صنایع و معادن 

۱-۱- معرفی

سهام این صندوق را ۴۹ درصد وزارت علوم، تحقیقات و فناوری (به نمایندگی دولت) و ۵۱ درصد انجمن تخصصی مراکز تحقیق و توسعه صنایع و معادن در اختیار دارند.

۱-۲- خدمات

۱-۲-۱- تسهیلات مالی

صندوق تحقیق و توسعه صنایع و معادن در راستای عملیاتی کردن اهداف خود و حمایت از امر تحقیق و توسعه در کشور، حمایت‌ مالی از طرح‌های تحقیق و توسعه واحدهای صنعتی و معدنی بخش خصوصی را در قالب‌های زیر در دستور کار خود دارد:

  1. تامین مالی هزینه طرح‌های تحقیقاتی کاربردی (تحقیق کاربردی، تحقیقی است که با هدف کسب دانشی جدید به انجام می‌رسد و اساساً جهت‌گیری آن به سمت هدف یا منظوری کاربردی است)
  2. تامین مالی هزینه تولید نمونه اولیه محصولات حاصل از تحقیقات کاربردی

  3. حمایت از طرح‌های توسعه حاصل از نتایج تحقیقات کاربردی یا به عبارت دیگر تجاری‌سازی نتایج حاصل از تحقیقات کاربردی

با توجه به محدودیت منابع مالی صندوق در شرایط فعلی، حداکثر سقف پرداخت تسهیلات با توجه به نیاز طرح‌های تحقیقاتی، ۲۰۰ میلیون ریال می‌باشد (در موارد ضروری و با تصویب هیات مدیره، پرداخت مبالغ بیشتر تا سقف ۴۰۰ میلیون ریال نیز امکان‌پذیر است) که در بسیاری از موارد می‌تواند هزینه‌های طرح‌های تحقیقاتی کاربردی و تولید نمونه اولیه محصولات حاصل از تحقیقات کاربردی را پوشش دهد (بندهای ۱ و ۲). پرداخت تسهیلات یا مشارکت در طرح‌های توسعه حاصل از نتایج تحقیقات (بند ۳)، منوط به افزایش وتامین منابع مالی لازم در آینده خواهد بود.

 

۱-۲-۲- سایر خدمات صندوق

زمینه ایجاد شبکه‌ای از واحدهای تحقیق و توسعه از طریق ایجاد بانک اطلاعاتی اعضاء و به تبع آن امکان بهره‌گیری مشترک اعضای صندوق از این امکانات.

  1. امکان استفاده از تسهیلات و خدمات نهادهایی که صندوق تحقیق و توسعه صنایع و معادن با آنها تفاهم‌نامه امضاء کرده و این تفاهم نامه ها در مرحله اجرایی شدن است.
  2. سایر موارد مانند ارائه اطلاعات و راهنمایی‌های فنی و نظارت بر اجرای پروژه‌های تحقیقاتی و سرمایه‌گذاری

 

بدون برچسب

مطالب مرتبط

شرکت مهر زرین روانسر
صادركنندگان كالاهاي غير نفتي
رشد و توسعه اقتصادی
تجاری سازی شرکت های دانش بنیان
 تولید نیمه صنعتی
 فناوري ­هاي نو 
بالا