عایق حرارتی

عایق حرارتی چیست و انواع عایق

 عایق حرارتی چیست ؟

با ما تماس بگیرید ۰۹۲۱۲۸۵۳۹۳۴

اهیمت صرفه‌جویی در مصرف انرژی و هزینه‌های سنگین انرژی بر کسی پوشیده نیست. به طور متوسط بیش از ۵۰% درآمد هر جامعه‌ای صرف تولید و یا خرید انرژی در آن جامعه شده و به طور متوسط ۴۰% کل انرژی مصرفی، صرف سیستم‌های گرمایش و حرارتی می شود. عایق‌ کاری و فرهنگ آن در کشورهای توسعه یافته، یک اصل در طراحی و یک الزام در ساخت و ساز محسوب می شود؛ در حالی که اهمیت این اصل در کشور ایران جدی گرفته نشده است. لیکن در سال‌های اخیر، با توجه به هزینه‌های روز افزون انرژی در ایران و جهان به خصوص پس از برداشته شدن یارانه‌های انرژی، این مهم در بخش صنعتی و ساختمانی رشد چشمگیری داشته و فرهنگ عایق‌ حرارتی در کنار عایق‌ های صوتی و ضد آتش، آینده‌ای امیدوار کننده در این زمینه را نوید می‌دهد.

عایق حرارتی

مصالح یا سیستم مرکبی که انتقال گرما را از محیطی به محیطی دیگر بطور مؤثر کاهش دهد. در مواردی عایق حرارتی می‌تواند علاوه بر کاهش انتقال حرارت، توانایی‌های دیگری نیز مانند باربری، صدابندی و … داشته باشد. در این مقاله، بطور اختصار کلمه عایق معادل عایق حرارت استفاده می‌شود. تحت شرایط ویژه‌ای، هوا نیز می‌تواند عایق حرارت محسوب شود. عایق حرارت قابل استفاده در ساختمان به عایقی اطلاق می‌ شود که دارای ضریب هدایت حرارتی کمتر یا مساوی W/mK 065/0 و مقاومت حرارتی مساوی یا بیشتر از m۲k/W 5 باشد (مقادیر ذکر شده مربوط به اندازه‌گیری در شرایط حرارتی استاندارد می‌باشند).

عایق‌ کاری حرارتی بوسیله یک ماده یا مصالح خاص و یا توسط سیستمی با چندین کارآیی انجام می شود. برای مثال، یک دیوار باربر می‌تواند در عین حال نقش عایق حرارتی را نیز تأمین کند. ولی در اکثر موارد، لازم است که لایه‌ای ویژه صرفاً به عنوان عایق حرارت به جدار اضافه شود.

 

تعریف ضریب هدایت گرمایی ضریب انتقال حرارت  (Thermal Conductivity) 

ضریب هدایت گرمایی (k) خاصیتی از ماده بوده و عبارت است مقدار انرژی گرمایی که ماده می‌تواند در واحد سطح، در واحد ضخامت و در واحد زمان و در دمای مشخصی، از خود عبور دهد. هرچه ضریب هدایت گرمایی کمتر باشد، نشان می‌دهد که ماده قابلیت انتقال انرژی گرمایی کمتری داشته و بیشتر برای عایق مناسب است. واحد ضریب انتقال حرارت در سیستم متریک W/mK (وات بر متر کلوین) و در سیستم اینچی Btu/hft0F (واحد گرمای بریتیش بر ساعت فوت درجه فارنهایت) می باشد.  BTU تقریباً ۰۵۵/۱ ژول است. ضریب انتقال حرارت را با k0نشان می‌دهند.

ضریب انتقال حرارت عایق‌های مختلف، بستگی به اختلاف درجه حرارت بین سطوح عایق، چگالی و عمر عایق دارد. معمولاً هرچه درجه حرارت بالاتر رود، ضریب انتقال حرارت عایق‌ها نیز افزایش یافته و عملکرد عایق افزایش می‌یابد. همچنین، با کاهش چگالی و افزایش عمر، ضریب انتقال حرارت افزایش می‌یابد.

 

تعریف مقاومت حرارتی (Resistance Value)

مقاومت حرارتی یا R نسبت ضخامت به ضریب هدایت حرارتی میباشد و از فرمول R=L/ λ محاسبه می‌گردد که در این فرمول R مقاومت حرارتی , L ضخامت عایق به متر و λ ضریب هدایت حرارتی بر حسب W/mk می‌باشد. واحد مقاومت حرارتی در سیستم متریک m۲. K/W (متر دو کلوین بر وات) است. میزان بهینه بودن یک عایق را با مقدار R-value آن عایق می سنجند. هرچه ضریب R یک عایق بالاتر باشد، عایق بهتری بوده و گرما را کمتر از خود عبور می‌دهد. مثلا ضریب R برای بتون معمولی تقریباً ۰۸/۰ در هر اینچ ضخامت است ولی پشم شیشه نرمال R-value برابر ۴ در هر اینچ ضخامت دارد.

با توجه به رابطه R با λ، نمی‌توان نتیجه گرفت که مثلاً دو برابر کردن ضخامت، مقدار اتلاف انرژی را نصف می‌کند. بلکه نسبت R با ضخامت، نمایی است و با اضافه کردن مقدار عایق با ضخامت کم، اتلاف انرژی به میزان چشم‌گیری کاهش می‌یابد ولی بعد از آن، اضافه کردن ضخامت عایق تاثیر با شدت اولیه را نخواهد داشت. حتی در عایق‌کاری لوله‌ها، ممکن است با اضافه کردن ضخامت عایق، مقدار اتلاف انرژی بیشتر نیز بشود (به دلیل افزایش سطح و نتیجتاً افزایش شار حرارتی).

 

انواع عایق‌ کاری حرارتی (گرمابندی)

یکی از روش‌های صرفه جویی در مصرف انرژی، جلوگیری از هدر رفتن انرژی حرارتی در ساختمانها است و بهترین ابزار برای نیل به این هدف استفاده از عایق‌ های حرارتی است.

 انتخاب نوع عایق حرارتی به دمای محیط‌، ایمنی‌، شرایط محیطی و قیمت آن بستگی دارد‌. ضخامت عایق حرارتی باید بگونه‌ای انتخاب شود که از نظر اقتصادی بهینه باشد‌، یعنی اینکه با حداقل ضخامت عایق از هدر رفتن انرژی جلوگیری شود.

 

رنگ عایق حرارتی بتین

رنگ نانو عایق بتین بر خلاف عایق های سنتی از ۳ مکانیسم برای عایق سازی بهره می برد . عایق های سنتی تنها هدایت حرارتی را کاهش می دهند در صورتی که رنگ نانو عایق بازتابش بسیار بالا نشر بسیار بالا و هدایت حرارتی پایین را همزمان دارا است. 

 

 

بدون برچسب

مطالب مرتبط

عایق حرارتی مناسب چه ویژگی های دارد  
آب‌بندی چاله آسانسور
بازار محصولات دانش بنیان
رفع نم و رطوبت بدون تخریب
بام سبز چیست
بالا