عایق حرارت چیست

عایق حرارت چیست

عایق حرارت چیست

  با ما تماس بگیرید ۰۹۲۱۲۸۵۳۹۳۴

یکی از روش‌های صرفه جویی در مصرف انرژی، جلوگیری از هدر رفتن انرژی حرارتی در ساختمان ها است و بهترین ابزار برای نیل به این هدف استفاده از عایق‌های حرارتی است.

اهیمت صرفه‌جویی در مصرف انرژی و هزینه‌های سنگین انرژی بر کسی پوشیده نیست. به طور متوسط بیش از ۵۰% درآمد هر جامعه‌ای صرف تولید و یا خرید انرژی در آن جامعه شده و به طور متوسط ۴۰% کل انرژی مصرفی، صرف سیستم‌های گرمایش و حرارتی می شود. عایق‌کاری و فرهنگ آن در کشورهای توسعه یافته، یک اصل در طراحی و یک الزام در ساخت و ساز محسوب می شود؛ در حالی که اهمیت این اصل در کشور ایران جدی گرفته نشده است. لیکن در سال‌های اخیر، با توجه به هزینه‌های روز افزون انرژی در ایران و جهان به خصوص پس از برداشته شدن یارانه‌های انرژی، این مهم در بخش صنعتی و ساختمانی رشد چشمگیری داشته و فرهنگ عایق‌کاری حرارتی در کنار عایق‌های صوتی و ضد آتش، آینده‌ای امیدوار کننده در این زمینه را نوید می‌دهد.

عایق (عایق حرارت)

مصالح یا سیستم مرکبی که انتقال گرما را از محیطی به محیطی دیگر بطور مؤثر کاهش دهد. در مواردی عایق حرارت می‌تواند علاوه بر کاهش انتقال حرارت، توانایی‌های دیگری نیز مانند باربری، صدابندی و … داشته باشد. در این مقاله، بطور اختصار کلمه عایق معادل عایق حرارت استفاده می‌شود. تحت شرایط ویژه‌ای، هوا نیز می‌تواند عایق حرارت محسوب شود. عایق حرارت قابل استفاده در ساختمان به عایقی اطلاق می‌ شود که دارای ضریب هدایت حرارتی کمتر یا مساوی W/mK 065/0 و مقاومت حرارتی مساوی یا بیشتر از m۲k/W 5 باشد (مقادیر ذکر شده مربوط به اندازه‌گیری در شرایط حرارتی استاندارد می‌باشند).

عایق‌کاری حرارتی بوسیله یک ماده یا مصالح خاص و یا توسط سیستمی با چندین کارآیی صورت می‌گیرد. برای مثال، یک دیوار باربر می‌تواند در عین حال نقش عایقکاری حرارتی را نیز تأمین کند. ولی در اکثر موارد، لازم است که لایه‌ای ویژه صرفاً به عنوان عایق حرارت به جدار اضافه شود.

 

بدون برچسب

مطالب مرتبط

عایق حرارتی مناسب چه ویژگی های دارد  
آب‌بندی چاله آسانسور
بازار محصولات دانش بنیان
رفع نم و رطوبت بدون تخریب
بام سبز چیست
بالا