عایق حرارت

چگونه عایق حرارت مناسب انتخاب کنیم ؟

عایق حرارت

  با ما تماس بگیرید ۰۹۲۱۲۸۵۳۹۳۴

یکی از روش‌های صرفه جویی در مصرف انرژی، جلوگیری از هدر رفتن انرژی حرارتی در ساختمان ها است و بهترین ابزار برای نیل به این هدف استفاده از عایق‌های حرارتی است.

عایق‌کاری مناسب بخش‌های مختلف ساختمان مانند سقف ، کف و دیوارهای جانبی، همچنین عایق‌کاری لوله‌ها و سطوح داغ و سرد باعث افزایش راندمان انرژی می‌گردد. با عایق‌کاری در ساختمان می‌توان در انرژی گرمایی و سرمایی ۴۵ تا ۶۰ درصد صرفه جویی نمود.

تمام مصالح ساختمانی بخشی از گرما یا سرما را از خود عبور می‌دهند. در برخی مواد مثل فلز و شیشه این انتقال به راحتی انجام می‌شود. اما موادی مثل پشم، خزه حیوانات، پارچه‌های ضخیم و هوای ساکن در برابر انتقال گرما و سرما بسیار مقاوم هستند و به عنوان عایق استفاده می‌شوند.

انتخاب نوع عایق حرارتی به دمای محیط‌، ایمنی‌، شرایط محیطی و قیمت آن بستگی دارد‌. ضخامت عایق حرارتی باید بگونه‌ای انتخاب شود که از نظر اقتصادی بهینه باشد‌، یعنی اینکه با حداقل ضخامت عایق از هدر رفتن انرژی جلوگیری شود.

مشخصات مهم در انتخاب عایق

خصوصیات مهمی که باید در انتخاب مواد عایق مدنظر قرار گیرد به شرح زیر ارائه می‌گردد:

 • مقاومت حرارتی: هرچه میزان مقاومت حرارتی بیشتر باشد، نوع عایق بهتر است.

 • قابلیت احتراق: هنگام در نظرگرفتن خطرات ناشی از آتش‌سوزی، در نظر گرفتن این پارامتر حائز اهمیت است.

 • سمیّت: برخی از مواد عایق سمیّت‌پذیرند و بدین ترتیب موجب رهاسازی بخار سمّی می‌گردند. بنابراین می‌بایست از استفاده این نوع مواد در محیط‌های سربسته اجتناب نمود.

 • چروک خوردگی: تحت درجه حرارت‌های زیاد امکان انقباض عایق و ایجاد چروک خوردگی در آن وجود خواهد داشت. در اثر ایجاد چروک، بخشی از سطح عایق‌کاری شده فاقد پوشش عایق خواهد شد.

 • مقاومت در برابر اشعه ماوراءبنفش: زمانی که مواد عایق‌کاری در خارج از ساختمان و در فضای باز مورد استفاده قرار می‌گیرند، می‌بایست به نوعی سطوح آن پوشانده شود تا بتوان آنها را در برابر آسیب نور ماوراءبنفش محافظت نمود.

 • مقاومت در برابر قارچ و میکروب: مواد عایق‌کاری خصوصاً در صنایع غذایی و شیمیایی باید در برابر رشد قارچ و میکروب مقاوم باشند.

 • خاصیت شیمیایی خنثی: مواد عایق‌کاری می‌بایست از لحاظ شیمیایی خنثی باشند تا بتوان از تخریب فلزاتی که با آنها در تماس هستند جلوگیری نمود.

 • چگالی: بسیاری از خواص مواد عایق و خصوصاً ویژگی‌های حرارتی، تحت تاثیر چگالی قرار می‌گیرند؛ بنابراین انتخاب چگالی مناسب برای مواد عایق‌کاری بسیار حائز اهمیت است.

 • دمای کارکرد: در انتخاب نوع عایق، محدوده دمای کاری عایق شاید مهمترین پارامتری باشد که نقش مستقیم ایفا می‌کند. لذا در انتخاب نوع عایق مصرفی باید دقت شود که محدوده دمای سطحی که عایق می‌شود در محدوده دمای کارکرد عایقی که در مشخصات فنی آن از طرف تولیدکننده ارائه می‌شود، باشد.

 • ضریب نفوذ رطوبت: اگر رطوبت به داخل عایق نفوذ کند، موجب افزایش ضریب انتقال حرارت آن می‌شود و حتی می‌تواند در مواردی خاصیت عایق بودن را از بین ببرد.

 • عمر مفید کاری: عمر مفید انواع عایق‌ها تقریباً در یک محدوده برابر بوده اما عوامل محیطی و غیرمحیطی مختلفی می‌تواند بر کارکرد و عمر مفید عایق مؤثر باشد.

مزایای عایق‌کاری چیست؟ 

۱- مانع هدر رفتن و اتلاف انرژی

۲- صرفه‌جویی در پول و سرمایه

۳- کنترل دمای سطح برای حافظت و ایمنی

۴- کنترل دمای فرآیند و افزایش کنترل‌پذیری

۵- جلوگیری از میعان و یا تبرید برروی سطوح سرد

۶- کاهش خطرات و آسیب به تجهیزات و مقابله با آتش سوزی، خوردگی و ضربه

۷- کاهش نویز

۸- کاهش مصرف منابع طبیعی

۹- کاهش آلودگی محیط زیست

۱۰- حفظ منابع انرژی برای آیندگان

بدون برچسب

مطالب مرتبط

عایق حرارتی مناسب چه ویژگی های دارد  
آب‌بندی چاله آسانسور
بازار محصولات دانش بنیان
رفع نم و رطوبت بدون تخریب
بام سبز چیست
بالا