ساخت ماهواره‌های بومی

پایان ساخت ماهواره‌های بومی در کشور در ابتدای سال آینده

ساخت ماهواره‌های بومی
رئیس سازمان فضایی ایران با اشاره به پیشرفت مناسب پروژه های مربوط به ساخت ماهواره های بومی در کشور، گفت: امیدواریم تا ابتدای سال آینده، این پروژه ها به پایان برسد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان فضایی ایران، مرتضی براری در بازدید از برخی از پروژه های طراحی و ساخت ماهواره های بومی گفت: در حال حاضر چندین پروژه ماهواره ای در دستور کار مراکز دانشگاهی و پژوهشی کشور بوده که امیدواریم در سال جاری با تداوم روند کنونی پیشرفت کار، شاهد اتمام برخی از این پروژه ها بوده و مابقی نیز در ابتدای سال آتی به پایان برسند.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: با توجه به برنامه راهبردی تدوین شده برای توسعه ماهواره های بومی تا افق چشم انداز ۱۴۰۴، پروژه های جدیدی نیز در سال جاری و سال های آتی تعریف و اجرایی خواهد شد تا در افق چشم انداز، شاهد تامین بخش عمده ای از نیازهای فضایی کشور از طریق ماهواره های بومی باشیم.

رئیس سازمان فضایی ایران با بیان اینکه روند کنونی اجرای پروژه های ماهواره ای مورد رصد و پایش دائمی سازمان فضایی ایران قرار داشته و روند کنونی پیشرفت کار، می تواند جبران کننده بخشی از عقب ماندگی در این حوزه باشد، از تامین منابع اعتباری مورد نیاز این پروژه ها در سال جاری خبر داد.

براری گفت: موضوع ساخت ماهواره های بومی به عنوان اولویت اول برنامه توسعه فضایی کشور مدنظر سازمان فضایی و وزارت ارتباطات است.

وی با اشاره به اینکه توسعه فناوری فضایی و تامین زیرساخت های مورد نیاز این بخش با جدیت در دستور کار سازمان فضایی قرار دارد، اظهار داشت: در حال حاضر روند توسعه ماهواره های بومی کشور نه تنها در سطح دانشگاه ها و مراکز پژوهشی به عنوان مجریان پروژه جریان دارد،‌ بلکه این فعالیت ها منجر به شکل گیری طیف گسترده ای از شرکت های دانش بنیان شده که در امر طراحی و ساخت اجزا و المانهای مورد استفاده در ماهواره ها فعالیت می کنند.

براری گفت: برخی از این شرکت ها محصولات خود را از مرحله تحقیق و توسعه گذرانده و وارد فاز تجاری کرده‌اند که اقدامی حائز اهمیت است و سازمان فضایی ایران نیز از تجاری سازی محصولات دانش بنیان در این حوزه حمایت می کند.
منبع خبرگزاری مهر

 

بدون برچسب

مطالب مرتبط

اشتغال برای فارغ التحصیلان
چشم انداز استارتاپ ایران در اروپا
ربات نرم پوشیدنی
نمایشگاه اقتصاد دانش بنیان
فناوری ایرانی
راهبردی هوایی

دیدگاهی بنویسید

*

code

بالا